Nadmiar witaminy B6 w organizmie

W większości przypadków trudno jest mówić o możliwości nadmiernego spożycia jakichkolwiek witamin. Bywają jednak przypadki – jak właśnie witamina B6 – gdy nadmiar jest również szkodliwy dla organizmu. Z tego też powodu dobrze jest regularnie sprawdzać, czy w diecie oraz suplementach nie przyjmujemy zbyt dużej ilości witaminy B6.

Witamina B6 – kiedy nadmiar?

Teoretycznie trudno jest przedawkować witaminę B6 – głównie dlatego, że w większych ilościach jest zwyczajnie wydalana z organizmu wraz z moczem. Bywają jednak przypadki, gdy organizm nie jest w stanie pozbyć się zbyt dużej ilości tej substancji co powoduje różnego rodzaju problemy zdrowotne.

O nadmiarze witaminy B6 można mówić w dwóch przypadkach:

  • Pierwszy następuje wówczas, gdy witamina B6 jest przyjmowana przez długi okres w dawce większej, niż zalecana – czyli 200 mg.
  • Drugi przypadek to przypadek osób wrażliwych na pirodyksynę – wówczas nawet dawka 50 mg dziennie jest w stanie wywoływać schorzenia świadczące o hiperwitaminozie.

Zaburzenia neurologiczne przy hiperwitaminozie

Witamina B6 stymuluje układ nerwowy – również wówczas, gdy jest jej zbyt dużo. Oznacza to, że w nadmiarze może stanowić neurotoksynę i powodować dolegliwości związane z układem nerwowym. Najczęściej obserwowanym zaburzeniem w momencie hiperwitaminozy jest neuropatia, objawiająca się znacznym bólem całego ciała. Jest ona możliwa do załagodzenia przy użyciu odpowiednich leków przeciwbólowych czy przy zastosowaniu masaży.

Podsumowanie
Na koniec dobra wiadomość dla tych, którzy obawiają się nadmiaru witaminy B6 w organizmie – dolegliwości związane z hiperwitaminozą nie są trwałe. Zwykle zanikają one po jakimś czasie od momentu, gdy witamina B6 nie jest już przyjmowana jako suplement.

Reklama

Komentarze wyłączone.