Niedobory witaminy B6

Jak w przypadku innych substancji niezbędnych do funkcjonowania organizmu, również niedobory witaminy B6 mogą być tragiczne w skutkach. Dobrze jest wiedzieć, że witamina B6 jest jedną z najmniej docenianych witamin przy stosowaniu suplementów diety czy układania jadłospisu – bardzo mały odsetek osób przyswaja ją w odpowiedniej dla swojego wieku i zapotrzebowania ilości.

Układ immunologiczny a witamina B6

Witamina B6 jest odpowiedzialna w organizmie ludzkim za tworzenie naturalnej bariery ochronnej przeciw zarazkom. Oznacza to, że wspiera ona działanie układu immunologicznego organizmu. Niedobór witaminy B6 może okazać się z tego powodu zgubny w skutkach – nie tylko sprawia, że człowiek jest bardziej podatny na infekcje, ale również – przy większych brakach – może powodować zewnętrzne objawy spadku odporności. Najbardziej znane to zmiany skórne, szczególnie na twarzy, problemy z łojotokiem oraz podrażnienia jamy ustnej i języka.

Układ nerwowy a pirydoksyna

Witamina B6 wpływa na pracę układu nerwowego – powoduje jego usprawnienie i zapobiega różnorakim schorzeniom. W przypadku, gdy witaminy B6 jest za mało w diecie, pojawiają się różne, nieprzyjemne dolegliwości – z początku jest to zwykle większe, odczuwalne zmęczenie, migreny, nudności, drażliwość. Z czasem schorzenia te mogą się pogłębiać, aż do powstania bezsenności czy apatii.

Wpływ witaminy B6 na rozwój umysłowy i psychikę

Co ciekawe, niedobór witaminy B6 ma skutki nie tylko natury fizycznej, ale również psychicznej. Zbyt mała ilość tej witaminy w diecie może powodować pogłębianie się autyzmu u dzieci, ale również doprowadzić do zwiększonego prawdopodobieństwa zachorowalności na Parkinsona w wieku starczym. Prócz tego, dowiedziono, że zbyt niska zawartość witaminy B6 w organizmie może również powodować depresję.

Reklama

Komentarze wyłączone.